Üyelik Girişi
Videolar
Twitter Sayfamız
Facebook Sayfamız
İnstagram Sayfamız

Anasayfa

Geçmişte örneklerine büyük ve çok özel mimari yapılarda, kilise, camii gibi dinsel mekânlarda rastlanılan bu süsleme sanatı günümüzde çok yaygın olarak Evlerde, otellerde ve birçok mekânda;Kapı camları,Pencere camları,Merdiven boşluğu pencereleri,Mutfak - banyo dolap kapakları,Tavan camları - kubbe,Işıklı duvar panoları,Ayırıcı paneller -paravanlar – seperatörler,Masa,Lamba – abajur – aplik ve Özgün hediyelik eşyalarda
Birbirinden farklı renklerde camın usta ellerde şekil bulması ve ışıkla buluşmasının adıdır VİTRAY. Vitraysanatı, görsel bir zenginlik olması sebebiyle sanatsal açıdan bir eğitim ve yaratıcılık gerektirmektedir.Vitray tekniği 9. ve 10. yüzyıllarda geliştirilmiştir. İlk zamanlarda vitray, kesilen camların kurşun çıtaların arasına konmasıyla yapılıyordu. Günümüzde ise kurşunun yerini bakır folye aldı.
Vitray kelimesi hem renkli camların birleşmesiyle oluşturulan yapıyı hem de bunu yapma sanatını ifade etmek için kullanılır.Vitray genel olarak renkli cam parçalarının kurşun dolgu malzemesiyle birleştirilerek lehimlenmesiyle yapılsa da; tasarımını zenginleştirmek için boyanmış camlar ve pirinç renkli birleştirme malzemesi de kullanılabilir.
 2