Üyelik Girişi
Videolar
Twitter Sayfamız
Facebook Sayfamız
İnstagram Sayfamız
VİTRAY CAM SANATI

Vitray cam sanatını, evlerde, otellerde, oyun salonlarında, camilerde ve bunun gibi birçok yerlerde görmekteyiz.   

Vitray cam sanatı hem renkli camların birleşmesiyle oluşturulan yapıyı hem de bunu yapma sanatını ifade etmek için kullanılır. Vitray genel olarak renkli cam parçalarının kurşun dolgu malzemesiyle birleştirilerek lehimlemesiyle yapılır. Öyle olmasına rağmen tasarımını zenginleştirmek için boyanmış camlar ve pirinç renkli birleştirme malzemesi de kullanılabilir. 

Cama yerleştirilen figürlerin, motiflerin gün ışığı vurmasıyla canlılık kazanan bir ışıklı resim sanatıdır.  Vitrayın diğer resim sanatlarından ayrı olan yönü onu diğerlerinden üstün kılan tarafı aynı kalmayışı, ışık değişimleriyle, ya da ışığa etki eden elemanların değişimiyle değişik özellikler kazanmasıdır.  

Eski zamanlarda yapılan vitray sanatın da doğal ışıktan yararlanılmaktaydı. Günümüz teknolojisinde vitray cam sanatında değişik ışık kaynaklarından yararlanılmaktadır. Özellikle LED ışıklandırma tekniği ile hiç doğal ışık alamayan mekânlarda vitray cam sanatı müthiş bir hayat bulmaktadır.  

Vitray cam sanatının ana maddesi camdır. Camın icadı ve bulunması ile bu sanat ortaya çıkmıştır. Vitray cam sanatı, Türklerde de ilgi çekmiş ve dini yapılarda cami, türbe gibi yerlerde saray, köşk, kütüphane ve evlerde kullanılmıştır. 

Evlerde pencerelerde, oda bölmelerinde, paravanlarda duvar panolarında kapılarda kullanılmıştır. Otellerde dış mekân ve aydınlatma panolarında, giriş kapılarında, lobilerde, banyo, yemek, eğlence salonlarında kullanılmıştır. Ayrıca spor salonları, devlet kurum ve dairelerinde, okullarda, sanat galerilerinde istasyon bekleme salonları gibi yerlerde kullanılmaktadır. 

Işığın camın üzerine düşmesiyle oluşan mükemmel görüntü ve renk tayfı bu sanata müthiş bir can vermektedir. Camın renklendirilmesi, bu renkli camların birleştirmesi sonucunda oluşan eserin karşına geçip baktığımızda müthiş bir eser görürüz.  Vitray cam sanatı, sanatçının iç güzelliğini, dışa en güzel şekilde yansıtmasıdır. Bu sanat çok ince bir işçilik istemektedir. Figürlerin, desen ve motiflerin çıkartılması ve bu figürlerin, motiflerin birbiri ile uyumunun sağlanması çok güçtür. Müthiş bir hayal gücü ister. Vitray cam sanatını icra eden usta sanatçılar, bu dönemde bulmak zordur. Ama bu devirdeki teknoloji ile vitray can sanatını icra etmek ve güzel ürünler, tasarımlar üretmek çokta güç olmasa gerek. Renkli camlarla figür ve motifleri ortaya çıkarmak el aletleri zor olsa da şu anki teknoloji ile bu işlemler daha kolay ve daha pürüzsüzdür. Çıkan parçaların kenarlarının kurşun ile kaplanıp birleşme noktalarından lehimlemesi, teker teker birleştirilip birbirine monte edilmesi çok ince bir işçilik gerektirir.  

Genel olarak renkli camların kurşun yardımıyla birleştirilerek lehimlenmesiyle yapılsa da; dizaynı zenginleştirmek için boyanmış camlar, pirinç ve renkli birleştirme malzemesi kullanılabilir. Vitray cam sanatı, görsel bir zenginlik olması sebebiyle hem sanatsal açıdan bir eğitim ve yaratıcılık gerektirmekte; hem de bu dekoratif parçaların geniş alanlarda stabil bir şekilde durabilmesini sağlayabilmek için iyi mühendislik hesaplamalarına ihtiyaç duymaktadır. 

Bir resim düşünelim; ağaç dalının üzerinde bir kuş figürü olsun. Teknik olarak vitray yapımında ilk işlem örneğin hazırlanması, yani konunun gerçek büyüklükte çizilmesi ve boyanmasıdır. Bu örnek, vitray cam ustasının modelidir. Usta bunun bir kopyasını çıkarır. Karton, saydam bir yüzeye konur ve ne kadar renk varsa o kadar parça kesilir. Bu mastarlarla camcı, örnekteki renklere uygun renkte camlardan oldukça düzgün parçalar keser. Bu parçalardan daha sonra oluklu kurşun çubuklarla çerçevelenir. Daha sonra birleştirilir. 

Bu yapılan fiiller birkaç kelime ile anlatılsa da bu işlemler çok hassas işçilik istemektedir. Firmamız vitray cam sanatını, işinde uzman çalışanları ve birçok desen çeşidi ile sizlere hizmet vermektedir. Birçok örnekleri görmek için firmamıza bekliyoruz. 

  
1632 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın