Üyelik Girişi
Videolar
Twitter Sayfamız
Facebook Sayfamız
İnstagram Sayfamız
Ankara'da Vitray Cam Çalışması

 Cam ve Özellikleri

Cam yüksek sıcaklıkta eriyik halden hızlı bir biçimde oda sıcaklığında soğutulan ve bu esnada kristalleşme göstermeyen amorf (yarı düzenli yapıda) bir malzemedir.

Cam elle tutulduğunda sert ve durgun bir etki yapar. Kırılganlığı nedeni ile sert bir darbe aldığında kırılır. Bu özellikte olmasına karşın camın pek çok örnekleri geçmişten günümüze kadar ulaşmıştır. Cam ısıtıldığında yüksek derecede akıcılık kazanır, akıtıldıkça ve soğutuldukça katılaşır. Bütün bunlar soğutulmuş, durgunlaşmış camın belli başlı özellikleridir. Yüksek ısılarda camın özellikleri değişir. Önce yumuşar ve akıcılık kazanır.

Eğer yeterli ısı sağlanırsa su gibi akar. Cam bir maden olarak tanınır. Ama diğer madenlere göre önemli değişikliği “ergime noktası” değil “yumuşama noktası” olmasıdır. Isı arttırılırsa gittikçe daha çok sıvılaşır ve akıcılık kazanır. İşte bu durumu şişirilmeye ve diğer değişik yöntemlerle biçimlendirilmeye elverişli olan noktadır.

  Temel maddesi silis olan cam ayrıca potasyum, sodyum, kalsiyum ve diğer bazı Katkıları içerir ancak bu katkılar her tür camda bulunmayabilir. Mısır’da cam üretiminde soda kullanmışlar, düşük ısıda eriyen ve potas camına göre uzun süre yumuşak kalan cam üretmişlerdir. Akdeniz ülkelerinin bu özelliği, camın biçimlendirilmesini de etkilemiştir.

Oysa ormanlık bölgelerdeki potas camı daha yüksek ısılar gerektirir. Oldukça serttir. Bu tür cam daha çok “aşındırılarak süsleme” için uygundur.

 Vitray Yapımında Kullanılan Cam Türleri

 • Antik camlar
 •  Şişe camı veya kalın tabakalı(dilim) camlar
 •  Katedral camlar
 •  Plaka camlar
 •  Opal camlar
 •  Emprime camlar
 •  Kalın camlar

 

VİTRAY

Günümüzde çok yaygın olarak, evlerde, otellerde, fabrikalarda, yemek ve oyun salonlarında, camilerde ve bunun gibi birçok mekanda çok amaçlı kullanılan bir sanat Tekniği olan vitraya, kısaca cam resmi diyebiliriz.

 

VİTRAY NEDİR?

Vitray sanatı gün ışığı ile doğan ve yine onun az ve çokluğu ile değişimler kazanan bir ışıklı resim sanatıdır.

Vitrayın diğer resim sanatlarından ayrı olan yönü onu diğerlerinden üstün kılan tarafı aynı kalmayışı, ışık değişimleriyle, ya da ışığa etki eden elemanların değişimiyle değişik özellikler kazanmasıdır.

Bir ışığın azalıp çoğalması ve bulutların hareketi, hatta vitrayın arkasında bulunan ağaçların dal ve yapraklarının veya başka cisimlerin hareketi cam üzerinde değişik renk ve gölgeler meydana getirir.

Yakın yüzyıla kadar Vitray sanatı doğal ışıktan yararlanmıştır. Teknikteki ilerlemelere paralel olarak değişik kaynaklarda, özellikle elektrik ışığı vitrayın ışık kaynağı olmasını sağlamıştır.

Ayrıca hiç doğal ışık olmayan yerlerde de Vitray kullanılmıştır.

VİTRAY Nerelerde KULLANILIR?

a) Konutlarda; pencerelerde, aydınlıklarda, oda bölmelerinde, paravanlarda, duvar panolarında, abajurlarda ve kapılarda yer almaktadır.

b) Fabrikalarda; hizmet binalarında, dinlenme-eğlenme tesislerinde, yemek-oyun salonlarında, yönetici, müdür odalarında yer almaktadır.

c) Otellerde; dış mekan ve aydınlatma panolarında, giriş kapılarında, lobilerde, banyo, yemek, eğlence salonlarında, odaların aydınlatma elemanlarında paravanlarda kullanılmıştır.

d) Ayrıca cami, eğlence yerleri, spor salonları, devlet kurum ve dairelerinde, okullarda, sanat galerilerinde istasyon bekleme salonları gibi yerlerde kullanılmaktadır.

 

Başlıca Vitray Teknikleri

 • Mozaik Vitray
 • Kurşunlu Vitray
 • Boyalı Vitray
 • Tiffany Vitray
 • Bizoteli (Bevel) Vitray
 • Asit Gravür Çalışmaları
 • Kurşunlu vitray

 

Diva Vitray Cam olarak bizler profesyonel vitray cam ,kristal cam, boyalı cam,koparma teknik, kumlama teknik,varak çalışmaları, epoksi boyama konularında sizlere hizmet vermekteyiz. Bize ulaşmak için  aşağıdaki iletişim bilgilerimizi kullanmanızı rica ediyoruz.

 

Ankara ve civarında eşsiz vitray çalışmaları için bizi arayınız.

 

Akçakale Sokak No:40/A Siteler - Ankara / TURKIYE

(0 312) 348 47 50

(0 532) 353 27 84

(0 312) 348 47 50

info@divavitray.com.tr

  
1917 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın